Od początku lat 70 baterie oparte na technologii niklowo-kadymowej (NiCd) były obwiniane o efekt pamięci zwany również pamięcią cykli. Efekt ten polegał na tym, że baterie oparte na technologii NiCd pamiętały ile energii zostało zużyte podczas poprzedniego cyklu i w bieżącym cyklu nie oddawały więcej energii niż poprzednio. W doktrynie efekt ten porównuje się do swoistego rodzaju buntu, gdzie bateria niklowo-kadymowa nie chce pracować w godzinach nadliczbowych (dłużej niż poprzednio).

 

Aktualnie produkowane baterie NiCd nie cierpią już na efekt "pamięci cykli". Największą jednak bolączką tych baterii jest problem krystalizacji kadymu w okolicach masy ogniwa. Powoduje to zmniejszenie materiału aktywnego w baterii, a tym samym spadek jej wydajności. W zaawansowanych stadiach krystalizacji uszkodzeniu może ulec również separator oddzielający bieguny baterii, a tym samym bateria może ulec wysokiemu samorozładowaniu. Używając zatem obecnie terminu efekt pamięci w stosunku do ogniw NiCd mamy na myśli krystalizację baterii, a nie opisany w poprzednim akapicie efekt "pamięci cykli". W celu zminimalizowania skutków występującego w bateriach NiCd efektu pamięci, zaleca się, aby baterie oparte na tej technologii nigdy nie pozostawiać w ładowarkach dłużej, niżeli jest to konieczne. Z własnego doświadczenia mogę również polecić ograniczenie stosowania tzw. szybkich ładowarek, które według ich producentów, potrafią naładować baterię o pojemności 1500mAh w 30 minut. Baterie oparte na technologii NiCd powinny być również dwa lub trzy razy w miesiącu w pełni rozładowane i ponownie naładowane w celu pobudzenia materiału pracującego w ogniwie NiCd, a tym samym utrudnieniu jego krystalizacji. Co zrobić, gdy nasza bateria posiada już efekt pamięci? Jedną z możliwości jest kupno ładowarki wyposażonej w tzw. reset baterii. Gdy nie mamy takiej ładowarki, albo gdy chcemy zniwelować efekt pamięci własnymi siłami, to zalecam samodzielne rozładowanie baterii do napięcia 0,6V na ogniwo w następstwie czego rozbita zostanie większość krystalicznych formacji. Zaznaczam jednak, że rozładowane ogniwo powinno być niezwłocznie ponownie naładowane, w przeciwnym wypadku może dojść do jego trwałego uszkodzenia.

 

Kiedy w latach 90 wprowadzono na rynek baterie oparte na technologii niklowo-metylo-wodorowej (NiMh) , twierdzono, że baterie te będą pozbawione efektu pamięci. W rzeczywistości jednak również baterie NiMh posiadają efekt pamięci, tyle, że znacznie mniejszy niż w bateriach NiCd z uwagi na brak kadymu. Wskazać również należy, że to właśnie ten ostatni, z uwagi na jego toksyczność, stał się w ostatnich czasach przedmiotem wielu regulacji Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska naturalnego.

 

Podsumowując powyższe rozważania - efekt pamięci to skomplikowane zjawisko chemiczne, które jest nieodłącznym elementem każdej baterii opartej na technologii NiCd oraz w mniejszym stopniu na NiMh. Czy zatem zjawisko to powinno być czynnikiem decydującym przy wyborze baterii? Niekoniecznie, gdyż zjawisko to można zniwelować poprzez rozważne używanie baterii. Jaką mamy alternatywę? Można zastosować ogniwa litowo-jonowe (lit-ion). Ogniwa te mają jednak swoją wadę - wysoką cenę. Ale o tym w kolejnym artykule.

W trakcie naszej działalności spotkaliśmy się z różnymi problemami klientów, które dotyczyły nieładowania przez laptopa nowozakupionej baterii. Najczęściej problem nieładowania baterii występował w laptopach serii Dell Inspiron 1525, gdzie laptop uruchamiał się na baterii, system operacyjny pokazywał komunikat, że bateria się ładuje, a mimo to z jakiś powodów nie zmieniał się poziom naładowania. Z góry proszę nie zwalać winy na baterie - czasami zdarzały się sytuacje, że klient podłączał do komputera 20 nowych baterii i żadna z nich nie chciała się ładować. Poniżej przedstawiamy kilka doraźnych czynności, jakie można podjąć w celu "pobudzenia" układu ładowania baterii. Zdajemy sobie sprawę, że niektóre z nich mogą wydawać się absurdalne, aczkolwiek gwarantujemy, że niejednokrotnie się sprawdziły.

 

- odłączamy zasilanie od komputera, wyciągamy baterie i czekamy 2-3 minuty. Po tym czasie przyciskamy dwukrotnie przycisk włączania laptopa i trzymamy go przez 20 sekund. Oczywistym jest, że laptop bez prądu się nie włączy, jednak celem tej czynności jest wyładowanie pozostałości poprzedniej energii jaka znajduja się w laptopie i w systemie ładowania baterii. Następnie uruchamiamy system operacyjny na baterii ,podłączamy zasilacz i sprawdzamy poziom naładowania. Jeżeli nadal nie ładuje baterii, to zapraszam do kolejnego tricku.

 

- odłączamy zasilanie od komputera, wyciągamy baterie i czekamy 2-3 minuty. Następnie podłączamy ponownie zasilanie i włączamy komputer bez baterii. Znów go wyłączamy, odłączamy zasilacz i wkładamy baterię. Uruchamiamy komputer. Po załadowaniu systemu operacyjnego podłączamy zasilacz z nadzieją, że zacznie poprawnie ładować baterie.

 

- ostatnia porada polega na przeinstalowaniu kontrolera ładowania baterii pod Windows. W tym celu należy wejść do menedżera urządzeń systemu i rozwinąć zakładkę Baterie. Klikamy na polu Microsoft ACPI-Compliant Control Method Bartery i klikamy odinstaluj. Po pomyślnym odinstalowaniu sterownika, powinna zniknąć ikona baterii w prawym dolnym roku. Następnie ponownie uruchamiamy komputer na samej baterii. Przy starcie systemu operacyjnego sterownik baterii powinien automatycznie sam się zainstalować, jeżeli z jakiś powodów nie zainstalowało sterowników, to należy wyszukać nowe urządzenia (ikona lupy obok zegarka) i ręcznie zainstalować kontroler baterii. Po zainstalowaniu podłączamy zasilacz i sprawdzamy, czy zmienia się poziom naładowania baterii.

 

Jeżeli żadna z powyższych czynności nie pomogła, to należy sprawdzić zasilacz. Często zdarza się, że jest uszkodzony i ma za małą moc żeby doładować baterie. W miarę możliwości warto powtórzyć powyższe czynności na innym zasilaczu albo podłączyć baterie do innego laptopa o tym samym modelu w celu sprawdzenia, czy problem tkwi w baterii, czy w laptopie.

W kolejnych artykułach znajdą Państwo inne porady dotyczące sprawdzania baterii. Zapraszamy!

Comments ()

El sitio web utiliza cookies para brindar servicios y de acuerdo con la Política de privacidad .
Puede definir las condiciones para almacenar o acceder a las cookies en su navegador.