Lenovo Power Manager jest dedykowanym programem do zarządzania energią w laptopach firmy Lenovo. Jest to moim zdaniem najbardziej rozbudowana aplikacja ze wszystkich dostępnych obecnie na rynku. Co w niej takiego wyjątkowego? Przekonajcie się sami...

 

Plany zasilania

 

Na pierwszej zakładce aplikacji mamy dostępne plany zasilania laptopa. Plany te oczywiście możemy w pełni dostosowywać do własnych potrzeb definiując różne reguły w zależności od tego, czy pracujemy na baterii, czy na zasilaczu. Możliwości jest bardzo dużo, poczynając od tych najbardziej podstawowych jak definiowanie jasności ekranu, na alarmach kończąc. Myślę, że szczególnie przydatną funkcją jest możliwość wgrywania zdefiniowanych wcześniej planów, dzięki czemu możemy zarządzać energią w laptopie w zależności od wykonywanej aktualnie pracy. Nie obawiajcie się definiowania własnego, choćby najdziwniejszego planu zasilania, gdyż w razie problemów z energią w laptopie, przy użyciu funkcji restore default settings w łatwy sposób przywrócimy dotychczasowe, fabryczne ustawienia.

Plany zasilania w aplikacji Lenovo Power Manager

 

Ustawienia globalne

 

Jeżeli nie chcemy korzystać z planów zasilania, to w zakładce Global Power Settings mamy możliwość zdefiniowania ogólnych reguł zasilania dla laptopa. Na szczególną uwagę zasługuje funkcja zmniejszenia jasności ekranu np. podczas uruchamiania, bądź zamykania systemu operacyjnego, co jest sensownym rozwiązaniem dzięki czemu możemy zaoszczędzić nieco energii w czasie, gdy i tak nie mamy możliwości pracy na laptopie.

 

Ustawienia ogólne zasilania baterii Lenovo

 

Kalendarz zarządzania energią

 

Zakładka Power Agendas jest szczególnie przydatna osób korzystających z laptopa przez wiele godzin w ciągu dnia. Możemy tutaj bowiem określić jakie czynności oszczędzające energię mają zostać wykonane na laptopie w określonych dniach tygodnia i godzinach. Dzięki tym funkcją możemy przykładowo ustawić, by komputer każdorazowo w czasie naszego lunchu ulegał hibernacji, bądź przechodził w tryb oszczędny energii.

 

Kalendarz zarządzania energią w laptopach lenovo

 

 

Informacje o baterii Lenovo

 

Battery, to zakładka, która dostarcza nam szczegółowych wiadomości na temat baterii. Co ciekawe dla laptopów Lenovo jedynie Lenovo Power Manager, jako oprogramowanie dedykowane zawiera tak duży wachlarz informacji o baterii. W zakładce tej możemy znaleźć począwszy od podstawowych informacji takich jak pojemność baterii, czy czas do pełnego rozładowania po informacje bardziej szczegółowe jak data produkcji baterii, liczba cykli baterii oraz producent kontrolera baterii. T o właśnie te trzy ostatnie informacje powinny być ważne dla osób, które zamierzają zregenerować swoją baterię do Lenovo, gdyż pozwalają określić, czy w czasie regeneracji konieczny będzie reset kontrolera baterii. Ciekawa jest również ocena przez Power Manager kondycji naszej baterii, chociaż powiem szczerze, że nie wiem na jakiej podstawie jest ta ocena wystawiana. Szkoda, że autorzy aplikacji nie pokusili się o informacje na temat baterii poprzez określenie jej zużycia (ang. wear level), co z pewnością byłoby bardziej miarodajną oceną.

 

Informacja o baterii Lenovo, pojemność  baterii, data produkcji, liczba cykli

 

W całym programie najbardziej spodobała mi się funkcja w oknie Battery Maintenance, gdzie możemy ustawić przy jakich poziomach naładowania baterii laptop ma rozpocząć jej ładowanie, a przy ma baterię rozładowywać. Dzięki temu nie musimy już odłączać każdorazowo zasilacza, żeby rozładować baterię. Wystarczy, że raz podłączymy zasilacz do laptopa, a

aplikacja sama określi kiedy ma rozpocząć, a kiedy przestać ładować baterię. W oknie tym znajdziemy również funkcję kalibracji baterii (perform reset). Osobiście nie stosowałem tej funkcji, gdyż jestem raczej powściągliwy jeżeli chodzi o kalibrację baterii przy użyciu jakichkolwiek narzędzi systemowych. Kalibrując baterię należy pamiętać, że nie należy rozładowywać baterii poniżej 3% naładowania, gdyż poniżej tego progu mogą pojawić się problemy z podjęciem ładownia baterii z przy pomocy laptopa.

 

 

Ustawienia baterii lenovo, optymalizacja ładowania baterii

 

Podsumowanie

 

Myślę, że aplikacja Lenovo Power Manager jest bardzo pożytecznym narzędziem, które można polecić wszystkim użytkownikom laptopów marki Lenovo. Aplikacja ta pozwoli nam dłużej cieszyć się baterią, wydłużając jej żywotność oraz zwiększając czas pracy na baterii. Pamiętajcie, że nie wszyscy producenci laptopów udostępniają swoim klientom tak cenne narzędzie do zarządzania energią, tak prawdę powiedziawszy ze znanych mi aplikacji jest jeszcze HP Battery Checker dla laptopów firmy HP, jednak jego funkcję są znacznie uboższe.

Komentarze ()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.