Akumulatory i baterie stały się nieodłącznym elementem życia człowieka. Prawie każdy z nas posiada w kieszeni telefon komórkowy lub inne urządzenie przenośne czerpiące energię elektryczną z akumulatora lub baterii.

Baterie i akumulatory używane są głównie w produktach przemysłu elektronicznego do których zaliczamy m.in.: komputery przenośne, radioodbiorniki, piloty, zegarki, mały sprzęt gospodarstwa domowego. Akumulator stał się także nieodzowną częścią pojazdów samochodowych w dzisiejszych czasach nikt nie wyobraża sobie samochodu pozbawionego dostępu do prądu.

Bateria elektryczna jest to ogniwo elektryczne, które służy do zasilania przenośnych sprzętów wymagających do pracy energii elektrycznej. Każda bateria ma swoją żywotność i po tzw. wyczerpaniu nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Alternatywą dla jednorazowych baterii są akumulatory, które można ładować i rozładowywać wielokrotnie. Dzieje się tak dzięki zdolności akumulatorów do gromadzenia i uwalniania energii elektrycznej poprzez odwracalne reakcje chemiczne zachodzące w elektrolicie. Akumulator może pracować w dwóch cyklach: ładowanie (kiedy jest podłączony do ładowarki) oraz praca (gdy znajduje się w urządzeniu które zasila). Akumulatory nie są jednak wieczne, ich żywotność wynosi zwykle od kilkuset do kilku tysięcy cykli ładowania po których stają się bezużyteczne.

Zużytych baterii i akumulatorów nie powinno wyrzucać się do zwyczajnych pojemników na śmieci gdyż stanowią one zagrożenie dla środowiska poprzez wydzielanie szkodliwych substancji m.in. metali ciężkich takich jak rtęć, kadm, nikiel czy ołów. Zużyte baterie mają także inne zastosowanie, można z nich uzyskać wiele surowców wtórnych, które będą nadawać się do ponownego wykorzystania.

Zużyte baterie należy przekazać do utylizacji. Zgodnie z dyrektywą unijną obowiązek przyjmowania zużytych ogniw elektrycznych mają sprzedawcy detaliczni posiadający w swojej ofercie baterie i akumulatory. Ponadto zużyte baterie można wyrzucić do specjalnych pojemników ulokowanych w placówkach edukacyjnych, handlowych i siedzibach wybranych organizacji pozarządowych.

Dla potrzeb prowadzenia niniejszego sklepu pojęć bateria i akumulator używamy zamiennie. Jest to swoistego rodzaju ułatwienie stosowane przez nas w celu łatwiejszej komunikacji z klientami.

Komentarze ()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.