Na czym polega kalibracja baterii do laptopa?

 

Kalibracja to proces w którym kontroler baterii zamontowany na płytce elektronicznej "uczy się' pojemności ogniw z którymi jest połączony. W trakcie kalibracji ogniwa (bateria) muszą zostać rozładowane, a następnie ponownie naładowane.

 

Kontroler baterii
(Przykład kontrolera baterii)

 

Czy kalibracja baterii do laptopa jest konieczna?

 

Gdy bateria przez dłuższy czas jest tylko częściowo ładowana i rozładowywana, to kontroler baterii wysyła "fałszywy" sygnał do laptopa o stanie pojemności ogniw. Zjawisko to można zauważyć w czasie pracy na laptopie, gdy gwałtowanie zmienia się stan naładowania baterii, albo gdy w trakcie rozładowywania baterii laptop nieoczekiwanie się wyłączy.

 

Jak przeprowadzić kalibrację baterii w laptopie

 

Są cztery sposoby na przeprowadzenie kalibracji baterii:

a) Kalibracja przy pomocy aplikacji - do rozładowania i ładowania baterii używamy specjalistycznego oprogramowania najlepiej dostarczonego przez producenta laptopa. Przykładem tego typu aplikacji w laptopach Lenovo/IBM jest program Lenovo Power Manager, a w laptopach produkcji HP/Compaq - HP Battery Check. Jeżeli producent naszego laptopa nie dostarcza tego typu aplikacji, to pomocny może być program BatteryCare, który również posiada funkcję kalibracji baterii.

b) Kalibracja systemowa - kalibracja, która odbywa się pod systemem operacyjnym. W celu rozładowania baterii należy w planach zasilania ustawić maksymalną wydajność oraz jasność ekranu. Jeżeli planujemy odejść od komputera, to w ustawieniach należy również wyłączyć opcję hibernacji laptopa w czasie, gdy nie jest on używany. System operacyjny powinien domyślnie rozpocząć zamykanie systemu przy 6-8% rozładowania baterii. Po wyłączeniu laptopa należy podłączyć zasilacz i ponownie go włączyć. Zasilacza nie należy odłączać do czasu pełnego naładowania baterii.

c) Kalibracja pozasystemowa - kalibracja, która polega na głębszym rozładowaniu baterii, poza systemem operacyjnym. Aby przeprowadzić ten proces kalibracji należy uruchomić ponownie komputer i wejść do BIOS (przycisk Delete albo F12 podczas uruchamiania komputera). Po wejściu do BIOS odłączamy zasilacz i czekamy na samoczynne wyłączenie komputera (UWAGA! Do rozładowania baterii wystarczy tylko wejść do BIOS, nie należy w nim nic zmieniać!). Komputer powinien się wyłączyć przy rozładowaniu baterii do 3%. Po rozładowaniu podłączamy zasilacz i ponownie uruchamiamy komputer. Jeżeli potrzebujemy pracować na laptopie, to ładowanie możemy przeprowadzić w systemie operacyjnym. Ważne jest jednak, aby w czasie ładowania nie odłączać zasilacza od komputera.

d) Kalibracja serwisowa - kalibracja do przeprowadzenia której potrzebny jest specjalistyczny sprzęt. Kalibracja polega na rozładowaniu baterii przy pomocy żarówki samochodowej 12V 20W. Po zgaśnięciu żarówki należy do baterii podłączyć zasilacz z miernikiem napięcia oraz prądu. Na początki baterię należy ładować prądem nie większym niż 500mA, po osiągnięciu przez baterie napięcia 11V prąd ten można zwiększyć do 2500mA.

 

HP Battery Check

 

Przeprowadziłem(łam) kalibrację, jednak moja bateria nadal działa nieprawidłowo

 

Aby osiągnąć pełną kalibrację, należy ten proces powtórzyć 2-3 krotnie. Jeżeli pomimo kalibracji bateria nadal nie zachowuje się prawidłowo - chociażby w postaci gwałtownych skoków naładowania (aktualnie mam 60% naładowania, a chwilę później już 100%), albo w postaci nagłego wyłączenia komputera - to najprawdopodobniej uszkodzeniu uległa sama bateria. Możliwe, że jedna lub więcej z sekcji ogniw ma mniejsze napięcie od innych, przez co kontroler podaje błędne informacje do laptopa. Wyobraź sobie bowiem sytuację, gdzie jedna z sekcji ma napięcie 4,2V (maksymalne naładowanie), a druga sekcja jedynie 4V. W czasie rozładowywania baterii ogniwa rozładowują się równomiernie i sekcja z mniejszym napięciem szybciej osiągnie stan pełnego rozładowania, niż sekcja która poprzednio miała napięcie 4,2V. Taki stan rzeczy spowoduje gwałtowne wystawienie przez kontroler baterii flagi full discharge i odcięcie dopływu prądu z baterii do laptopa.

 

Gwałtowny spadek napięcia bateri

Komentarze ()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.