Regeneracja baterii do laptopa wbrew pozorom nie jest łatwa. Regeneracja wymaga zaangażowania oraz umiejętności osoby podejmującej się regeneracji. W niniejszym cyklu artykułów "Jak zregenerować baterie do laptopa" postaramy się przedstawić kroki, które należy podjąć w celu zregenerowania baterii do laptopa.

 

1. Ustalenie przyczyny awarii baterii - software

 

Jeżeli dysponujemy laptopem obsługującym daną baterię, warto podłączyć ją pod laptopa w celu sprawdzenia co jest głównym powodem braku działania baterii lub spadku jej pojemności. W tym celu należy wsadzić baterię do gniazda laptopa, podłączyć zasilacz oraz uruchomić system operacyjny. Następnie należy zainstalować oprogramowanie, które dostarczy nam niezbędnych, podstawowych informacji o baterii. Najczęściej używanym programem do tego celu jest aplikacja BatteryMon, którą bez problemu można znaleźć w Internecie w wersji demo. Aplikacja ta umożliwia przede wszystkim sporządzenie wykresu ładowania oraz rozładowania baterii, dzięki któremu możemy się dowiedzieć w którym momencie naładowania występują problemy z baterią. BatteryMon umożliwia między innymi poznanie jaka jest aktualna, maksymalna pojemność baterii, a także jakie jest aktualnie napięcie na baterii.

 

wykres rozładowania baterii z programu batterymon parametry baterii odczytane za pomocą programu batterymon

 

Informacje te pozwalają nam oszacować prawdopodobną przyczynę uszkodzenia baterii. Z powyższego screenu jednoznacznie wynika, iż przyczyną awarii baterii jest jej spadek pojemności, który aktualnie wynosu 192mAh z fabrycznych 4935mAh. Mamy zatem pierwszy wniosek - ogniwa baterii nadają się do wymiany.

 

Teraz czas na test sterownika. Proces ten jest niezbędny w celu sprawdzenia, czy do regeneracji baterii wystarczy sama wymiana ogniw, czy też może będzie potrzebny reset sterownika, który nie jest już łatwą czynnością i wymaga "nieco?"większych wydatków i zaangażowania. W celu sprawdzenia, czy układ baterii jest zablokowany musimy zminimalizować ilość pobieranej przez laptopa energii. W tym celu ładujemy baterię do pełna, przyciemniamy maksymalnie ekran, odłączamy muszkę oraz inne urządzenia, które czerpią energię z USB, a następnie odłączamy zasilacz. Jeżeli laptop gwałtownie się wyłączył tzn., że najprawdopodobniej sterownik uległ zablokowaniu. Jeżeli laptop się nie wyłączył, to podłączamy ponownie zasilacz.

Sam fakt, że sterownik nie uległ zablokowaniu nie oznacza jednocześnie, że sterownik ten nie wymaga zresetowania. Sterownik baterii jest swoistego rodzaju pośrednikiem pomiędzy ogniwami baterii oraz laptopem. Sterownik ten zapisuje między innymi informacje ile cykli pełnego naładowania oraz rozładowania było w baterii oraz jaka jest data produkcji baterii. Niektóre rodzaje sterowników przeliczają te informację i określają jaka jest szacunkowa pojemność baterii oraz jej żywotność. Tym samym samo stwierdzenie, że sterownik nie jest zablokowany oraz wymiana ogniw może nie wystarczyć do pełnej regeneracji, gdyż może się bowiem okazać, że po wymianie ogniw bateria nadal będzie miała niską pojemność, albo przestanie działać po kilku kolejnych cyklach.

 

rodzaj kontrolera stosowany w bateriach do laptopów - sterownik BQ3060

(Sterownik baterii BQ 3060)

 

Co zatem należy zrobić? Potrzebujemy wiecej informacji niżeli dostarcza nam BatteryMon. Potrzebujemy informacji dot. daty produkcji baterii oraz liczby cykli. Przydatne w tym celu mogą okazać się aplikacje dostarczone przez producentów laptopów. Przykładowo firma lenovo udostępnia do swoich laptopów aplikację Lenovo Battery Manager, która dostarcza nam informację między innymi o liczbie cykli na baterii oraz dacie jej produkcji.

 

parametry baterii odczytane za pomocą programu Lenovo Energy Manager

 

Jak wydać na załączonym screenie bateria została wyprodukowana 27 października 2007 r. oraz posiada aż 1750 cykli (sic!), a więc bezwątpienia wymaga zresetowania.

 

1a. Ustalenie przyczyny awarii baterii - hardware

 

Jeżeli z jakiegoś powodu nie możesz sprawdzić baterii w laptopie, bądź też obawiasz się, że może ona uszkodzić laptopa, proponujemy sprawdzenie baterii sposobem tradycyjnym. Metoda ta co prawda nie pozwoli nam oszacować aktualnej pojemności baterii, ale pozwoli określić prawdopodobną przyczynę awarii.

Każda bateria do laptopa posiada szynę SMBus, przy pomocy której odbywa się komunikacja baterii z laptopem. Szyna ta to nic innego jak konektor baterii, który wchodzi w laptopa. Konektor ten składa się z od kilku do kilkunastu PINów, kóre są osłonięte plastikowymi ściankami. W celu sprawdzenia baterii należy przede wszystkim zbadać jakie bateria ma napięcie wyjściowe, ale wcześniej musimy ustalić jej polaryzację. Plus i minus baterii usytuowane się zazwyczaj na dwóch skrajnych pinach. W celu sprawdzenia na nich napięcia należy wsadzić w dwa skrajne piny cienką blaszkę, albo drucik tak żeby wyprowadzić z nich napięcie na zewnątrz baterii. Przy pomocy multimetra sprawdzamy, czy jest napięcie na baterii. W przypadku, gdy napięcie jest mniejsze niż 9V (dla baterii z nominalnym napięciem 10,8V oraz 11,1V) albo mniejsze niż 13,8V (dla baterii z nominalnym napięcien 14,4V oraz 14,6V), to sterownik najprawdopodobniej uległ zablokowaniu z powodu zbyt głębokiego rozładowania baterii). Brak napięcia na wyjściu baterii nie zawsze jest równoznaczne z tym, że bateria jest uszkodzona. Niektóre rodzaje baterii posiadają PIN ID, który podłączony z masą baterii aktywuje baterie uwalniając prąd na konektorze baterii. Niestety PIN ID można znaleźć tylko metodą prób i błędów poprzez podłączenie multimetra do skrajnych pinów baterii i równoczesnego podłączenia rezystora 100 Ohm do masy baterii z po kolei innymi pinami np. PIN 1 z PINem 4 PIN 1 z PINem 5. Zazwyczaj PIN ID jest zlokalizowany w środku baterii pomiędzy PINami Data i Clock. Jeżeli powyższa metoda nie pomoże i nadal nie ma napięcia na baterii to możliwe, że bateria została trwale zakodowana przez producenta i dopiero po jej podłączeniu do laptopa napięcie jest wyprowadzane na zewnątrz baterii (co jest raczej mało prawdopodobne) albo poza zablokowaniem sterownika uległ również przepaleniu bezpiecznik baterii, który odciął odpływ prądu z baterii.

 

Zob.:

Usługa regeneracji baterii do laptopa

 

Zob.:

Regeneracja baterii do laptopa - część II

Komentarze ()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.