Baterie o konstrukcji litowo-jonowej stosowane jeszcze kilka lat temu miały niską pojemność, co powodowało, że laptop pracował na nich około 2 godzin. Ich plusem była długa żywotność – taka bateria działała około 5 lat od zakupu. W laptopach produkowanych współcześnie baterie mają znacznie większą pojemność, jednak starzeją się nawet wtedy, gdy laptop nie jest używany. Z tego powodu bateria powinna być prawie zawsze w laptopie – na jej wyjmowaniu niewiele zyskamy.

 

Nie rozładowuj baterii

 

Gdy bateria znajduje się w laptopie, jego układ ładowania sprawdza, czy bateria jest prawidłowo naładowana i nie pozwala na jej przeładowanie. Gdy masz dostęp do prądu, to podłącz laptopa z baterią unikając pracy na baterii. Problem pojawia się wtedy, gdy doprowadzisz do zbyt głębokiego rozładowania baterii w komputerze, dlatego nigdy nie wolno do tego dopuszczać. Jeśli laptop wyłączy się z braku prądu, niezwłocznie podłącz go do źródła zasilania i naładuj baterię. Po pełnym naładowaniu baterii (jeśli z niej korzystaliśmy) komputer przestaje jej używać i pobiera energię z zasilacza. Dzięki temu bateria nie jest obciążana.

 

Wyjmowanie baterii z komputera

 

Jeśli myślisz, że wyjęcie baterii z laptopa i wkładanie jej tylko wtedy, gdy z niego korzystasz uchroni ją od zużycia, mylisz się. Baterię powinno się wyjmować jedynie wtedy, gdy wiesz, że nie będziesz przez dłuższy czas korzystać z komputera. Gdy znajduje się ona w wyłączonym laptopie, także dochodzi do jej rozładowania, nawet w ciągu tygodnia. W niektórych przypadkach prowadzi to do uszkodzenia mechanicznego baterii, gdyż zbyt niski poziom napięcia prowadzi zablokowania jej kontrolera, a tym samym do utraty komunikacji między laptopem a baterią.

 

Z dala od skrajnych temperatur

 

W internecie często napotykamy na opinię, że zamrożenie baterii przywraca jej dawną pojemność. Nic bardziej mylnego, ponieważ bateria z uwagi na zachodzące w niej procesy chemiczne nie powinna znajdować się w skrajnych temperaturach. Gdy bateria znajduje się w temperaturze poniżej zera, to jej pojemność gwałtownie spada. Na baterię działa niekorzystnie także upał. Najbardziej niebezpiecznym miejscem na przechowywanie laptopa jest samochód. Gdy torba leży w ciepły dzień na nasłonecznionym miejscu, laptop znajduje się w temperaturze około 60 stopni, co prowadzi do zmniejszenia żywotności baterii i może zablokować jej sterownik.

 

Zregeneruj baterię

 

Jeśli będziesz stosować się do powyższych zaleceń, bateria w twoim laptopie będzie długo służyła. Niestety, ale z czasem każda bateria li-ion pracuje coraz krócej. Nie warto od razu jej wymieniać, korzystniejsze jest skorzystanie z opcji regeneracji baterii. Dzięki niej za kilkadziesiąt złotych zyskasz znacznie większą żywotność baterii.

Komentarze ()

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.